Firefox wesprze mechanizm izolacji stron

Mozilla zamierza wprowadzić do przeglądarki Firefox rozwiązanie zwiększające jest odporność na ataki, podobne do tego które Google zastosował w zeszłym roku w swojej przeglądarce Chrom, a które nosi nazwę „Site Isolation”.

Mechanizm bezpieczeństwa nad którym pracuje Mozilla nosi nazwę „Project Fission”. Jego głównym zadaniem będzie odseparowywanie od siebie wyświetlanych przez przeglądarkę stron i wchodzących w ich skład komponentów. Kody inicjujące atak na komputer użytkownika nie będą wtedy mogły komunikować się ze sobą, dzięki czemu haker nie będzie w stanie za jednym podejściem wykraść z atakowanego systemu np. danych uwierzytelniających użytkowników oraz kluczy szyfrowania.

 

Warto przypomnieć że Google wprowadził do przeglądarki Chrome technologię Site Isolation pod koniec 2017 roku do przeglądarki Chrome 63. Było to wtedy opcjonalne rozwiązanie, z którego mogli korzystać administratorzy nadzorujący pracę firmowych systemów IT. Mogli oni aktywować tę technologię używając mechanizmu Group Policy Objects, który zarządza politykami obsługującymi określone grupy użytkowników. Następnie technologia ta pojawiła się w przeglądarce Chrome 66, której premiera miała miejsce w kwietniu 2018 roku.